İSTANBUL SARIYER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sarıyer’de bulunan İmam-Hatip Lisesi Müdürleri , Meslek Dersleri Öğretmenleri, ortaokul ve liselerde Kur’an-ı Kerim, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Arapça ve Peygamberimizin Hayatı derslerine giren Öğretmenlerle motivasyon ve kaynaşma toplantısı yapıldı.

Sarıyer’de bulunan İmam-Hatip Lisesi  Müdürleri , Meslek Dersleri Öğretmenleri, ortaokul ve liselerde Kur’an-ı Kerim,  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Arapça ve Peygamberimizin Hayatı derslerine giren Öğretmenlerle motivasyon ve kaynaşma toplantısı yapıldı.

Sarıyer Müftülüğünün ev sahipliğinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte 15.02.2018 Perşembe günü saat 19:00’da Sarıyer’de bulunan İmam-Hatip Lisesi Müdürleri , Meslek Dersleri Öğretmenleri, ortaokul ve liselerde Kur’an-ı Kerim, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Arapça ve Peygamberimizin Hayatı derslerine giren Öğretmenler ile Sarıyer Hakîm Evinde birlik ve beraberliği, kaynaşmayı vemotivasyonu artırmak amacıyla iki kurum arasında bir toplantı gerçekleştirildi.

20-02-201820-02-2018

20-02-2018

 

 

 

 

 

 

 

 

Açılış konuşmasını ilçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim TAHMAZ yaptı. Milli Eğitim Müdürü Tahmaz gündem konusu olan ve süreli olan seçmeli dersler konusunun önemine değinerek istatistiki bir bilgi paylaşımı ile başladı. Bu istatistiğe göre “Sarıyer ilçesinde 53.500 öğrenci vardır, 215 kurumda bulunan bu öğrencilerin 2.394’ü 5. Sınıfta, Kur’an-ı Kerim seçen öğrenci sayısı 409’ dur. Buda öğrencilerin %17 sine takabül ettiğini bildirdi. Peygamberimizin Hayatını seçen öğrenci öğrenci sayısının 147 olduğunu ve bununda %6 olduğunu ,Temel Dini Bilgiler Dersini seçen öğrenci sayının 191 olduğunu buda %8 olduğunu bildirdi. Liselere bakıldığında ise; 9.sınıf öğrenci sayısı 2.846 Ku’an-ı Kerim’i seçen öğrenci sayısı 284 öğrenci %4, Peygamberimizin Hayatı Dersini seçen 320 öğrenci %11, Temel Dini Bilgiler Dersini seçen 287 öğrenci oranı %10 olduğunu bilgisini verdi. Milli Eğitim Müdürü TAHMAZ bu derslerin müftülüğümüzün alanı olduğunu ve destek verilmesi talebinde bulundu. Milli Eğitim Müdürü Tahmaz okullarda meslek dersleri öğretmenlerinin okullarda daha çok destek verdiklerini bildirdi. Bu göstermiş olunan bu gayretlerin daha da artırılarak derslerin seçilme oranlarının artacağını söyledi. Tahmaz okullarda , ders seçiminde , öğrencilere bu dersi seçin demenin de bazen etkili olmayacağını vurguladı. Meslek dersleri öğretmenlerinin almış oldukları Din Eğitimin hayatlarında ve okullarda da tatbik ettiklerinde öğrencilerin bunlardan da etkileneceğini dile getirdi. Ders seçimlerinde çocukları zorlayarak değil ikna ederek tercih ettirilmesi gerektiğini anlattı. Milli Eğitim Müdürü İbrahim TAHMAZ okullarda Dini Bilgiler ve İmam-Hatip Liselerinde meslek dersi öğretmenlerinin açık olduğunu ve bu açığıda ilçemizde görev yapan İmam-Hatiplerden tamamlandığını ve bu derslerde hiçbir sekilde derslerin boş geçme gibi bir durumun 4 yıllık ilçemizdeki görevi boyunca söz konusu olmadığını ve bundan sonrada olmayacağını söyledi.

Milli Eğitim Müdürü TAHMAZ görevimiz ve mesleğimiz gereği diğer öğretmenlerimize göre bu konuda daha çok sorumluluk sahibi olduklarını söyledi. İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim TAHMAZ sözlerini bu konuda daha gayretli ve hassas davranılması gerektiğini vurugulayarak sözü İlçe Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU´ na bıraktı.

20-02-201820-02-201820-02-2018

 

 

 

 

 

 

 

 

İlçe Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU sözlerine başlarken şehitlerimize rahmetlerini bildirdi ve böyle bir akşamda buluşulmasına vesile olan İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim TAHMAZ’a şükranlarını iletti ve sözlerine şöyle devam etti; “Bu programın belli formatının olmadığını , bir kaynaşma ve tanışma imkanı bulduğumuz istişare toplantısı olduğunu ve sonucunda da hayırlı ve bereketli kararlar çıkması temennisinde bulundu.

Kadıoğlu bir eğitim adına, bir hizmet adına ve bir gayret adına toplanıldığını söyledi. İlçe Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU seçmeli derslerle ilgili sahada olduğumuzu ve Diyanet İşleri Başkanlığının bizzat gündeminde olduğunun altını çizdi. Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU görevi süresince birçok yerde Kur’an kursu açtığını ve bu açmış olduğu kurslarda 500’e yakın öğrencinin Hafızlık yaptığını ve bunun yanında proje okul uygulaması yapmış ve bu öğrencilerin hafızlığın yanı sıra yıl kaybı olmadan ayrıca ortaokul ve lise derslerini de vererek eğitimlerini tamamlamalarını sağlamıştır.

İlçe Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU seçmeli derslerle ilgili anlattıklarını toplantıya katılan misafir öğretmelere bir yükleme yapmak için değil, yükü kendi üzerimize almak istediğimizi bildirmek için anlattığını beyan etti. Din görevlileri İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticileri olarak ulaşılabildiği kadar insana ulaşılacağını dile getirdi. Müftü Kadıoğlu Sarıyer’de 1 yıllık müftü olduğunu ve kendisine göre tespitleri olduğunu söyledi. Müftü Kadıoğlu, Sarıyer’ in önemli ve kıymetli bir ilçe olduğunu ve burada İlahiyatçılardan iyilik adına çok şey beklendiğini belirtti.

İlçe Müftüsü Oğuzhan KADIOĞLU bu vazifelerin İlahiyatçılar, Din görevlileri, İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımlar olarak mahallelerimiz dertleriyle dertlenmemiz gerektiğini, dini ve sosyal sorunları tespit ederek bunlarla ilgili çözüm bulmak , proğramlar yapmak üzere İlçe Müftülüğü ve Diyanet Vakfı olarak hazır olduğunu ifade etti. Müftü Kadıoğlu; bazı değerlerimizi kaybettiğimizi , mesala Ümmet olma şuurumuzun ve bilincimizin kaybolduğunu ‘’şahit olan bir ümmet’’ olma şuurumuzu kaybettik. İnsanlığa tehdit olan değil, İnsanlığa teklifi olan bir ümmettik biz ama bu teklifin me olduğunu bilemez olduk. biz ”İnsanlık iyi nedir diye bir tereddüte düştüğünde Müslümanlara bakmalıydı, İnsanlık kötü nedir diye bir tereddüte düştüğünde Müslümanlar kötüyü nasıl algılıyor diye bize bakmalıydı. Dolayısıyla biz tehdit olan değil, teklifi olan bir ümmetiz.

Müftü Kadıoğlu İlçe Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak okullarda ki eksik olan kütüphanelerin tamamlanması ve mescidi olmayan okullara mescit yapılması konusunda gereken desteği verebileceğini, ayrıca din görevlileri olarakta okullarda meslek dersleri öğretmen eksiklerini tamamlama konusunda gücümüz nispetinde gönüllü olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Okullarda Cuma namazı konusunda iki kurumun çalıştay yapması kararı alındı.

Dilek temenni ve hediye kitap dağıtımı ile son buldu.

Çayır Caddesi No5 Baltalimanı Mahallesi / Sarıyer / İstanbul - 0212 229 41 77 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.