İSTANBUL SARIYER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ‘DERS ARASI DİL MOLASI’ PROJESİ TANITILDI.

MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN  BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ‘DERS ARASI DİL MOLASI’ PROJESİ TANITILDI.

Öğrencilerin İngilizceyi Günlük Hayatta aktif  Kullanmaları Amacıyla Sarıyer Milli Eğitim Müdürlüğünün  Boğaziçi Üniversitesi İle Gerçekleştirdiği ‘Ders Arası Dil Molası’ Projesi Tanıtıldı.

Sarıyer Milli Eğitim Müdürlüğü Ve Boğaziçi Üniversitesi´nin Ortaklaşa Yürüttüğü ‘Ders Arası Dil Molası’ Projesiyle Öğrencilerin İngilizceyi Günlük Hayatta Aktif Kullanmaları Amaçlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bağlar Kültür Merkezi´nde Düzenlenen Projenin Bilgilendirme Toplantısında Konuşan Sarıyer Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz, Projeyle İlkokul Öğrencilerinin İngilizceyi Günlük Hayatta Aktif Kullanmasını Amaçladıklarını Söyledi.

Tahmaz, Yedi Devlet Ve Altı Özel Okulun Eşleştirildiği Ve Yaklaşık 400 Öğrencinin Faydalandığı Projenin, İngilizcenin Konuşulabilir Bir Dil Olduğunu Göstermek Üzerine Kurulduğunu Anlattı.

Özellikle Öğrencilerin Konuşma Becerilerini Geliştirme Konusunda, Mevcut Yabancı Dil Uygulamalarının Ve Müfredatın Ek Uygulamalara Ve Aktivitelere İhtiyacı Olduğunu Belirten Tahmaz, "Bu Anlamda Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Olarak Bu Öğretim Yılı Başından İtibaren Yürüttüğümüz Bu Projeyle Bir Yol Açmayı Hedefledik" Dedi.

Proje Kapsamında Öğretmen Adayı Üniversite Öğrencilerinin Tecrübe Kazanmasının Da Hedeflendiğini Anlatan Tahmaz, Şunları Söyledi:
"Bir Senelik Pilot Uygulama Sonucunda Okul Müdürlerimiz Ve Öğretmenlerimizden Özellikle De Öğrencilerden Ve Velilerden Aldığımız Geri Dönüşler Bizleri İlerisi İçin Daha Da Umutlandırmış Ve Heyecanlandırdı. Düzenli Olarak Etkinliklere Katılan Yaklaşık 400 Öğrencinin İngilizce Dersi Başarısındaki Sayısal Artışın Yanı Sıra Dil Öğrenmeye Karşı Tutumlarında Da Olumlu Değişiklikler Gözlemleniyor Ve Bu Gözlemler Projenin Sürdürülebilirliği Adına Biz Eğitimciler İçin Motivasyon Kaynağı Oluşturuyor. Projede Bizim, Öğrencilerimizin Kazandıkları Kadar Boğaziçi Üniversitesi’nden Gelen Öğrencilerimizin Kazandığı Öğretmenlik Deneyimi De Göz Ardı Edilemeyecek Bir Kazanım."

 

 

‘Proje İngilizce Eğitimi İçin İyi Niyetli Bir Adım’


Proje Koordinatörü Sarıyer Milli Eğitim Şube Müdürü Melek Yaşar Da Projeyle İlgili Bir Sunum Yaptı.

Yaşar,  Projenin çıkış ve oluşum sürecini aşama aşama görsellerle anlattı. Okullarda ‘Dil Kafeleri’yle Öğrencilerin Hem Ders Aralarında Hem De Uygun Olan Ders Saatlerinde Yabancı Dili Konuştukları, Keyifli Aktiviteler Yaptıkları Ve Sohbet Ettikleri Ortamlar Oluşturmak İstediklerini Anlatarak, Şunları Söyledi.

            Herkes Tarafından Bilinen Dil Öğrenme Konusunda Milletçe Yaşadığımız Bu Sıkıntının Farkında Eğitimciler Olarak, Sarıyer İlçesinde Bu Konuda Bir Şeyler Yapmak, Alternatif Çözüm Yolları Bulmak Adına Fikirler Aramaktaydık. Son Dönemlerde Büyük Şehirlerde Hepimizin Birkaç Kez Denk Geldiği, Medyada Rastladığı “Spoken Cafe” Konseptinin, Amacına Uygun Düzenlemeler Ve Planlamalarla, Akademik Destekle, Eğitim Amacıyla Kullanılabileceği Fikri, Projenin Çıkış Noktasını Oluşturdu. Daha Sonra “Ders Arası Dil Molası” İsmini Verdiğimiz Projemiz Sayesinde Biz De Okullarımızda Kuracağımız Dil Kafelerinde, Öğrencilerimizin Hem Ders Aralarında, Hem Uygun Olan Ders Saatlerinde  Yabancı Dili Konuştukları, Gönüllülükle Gelip, Keyifli Aktiviteler Yapacakları Ve Sohbet Edecekleri Ortamlar Oluşturmak İstedik. Bu Projede  Pedagojik İlkemiz Ve Tetikleme Aracımız Çocukların Merak Duygularını Ve  İçsel Motivasyonlarını Harekete Geçirmekti. Uzun Bir Çalışma Ve Planlama Sonucu Proje Hayata Geçti. Önce Özel Okullarımızla Devlet Okullarımız Kardeş Okul Yaptık  Daha Sonra Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü İle Paylaştık, Üniversitenin Profesyonel Desteği Sayesinde  Konuşma Ağırlıklı Program Doğrultusunda 2017-2018 Yılında Projemizi Uyguladık. Şimdi Sıra Diğer Dillerde Ve Hepbirlikte Oab , Stk, Üniversiteler Vb. Projeyi Devam Ettirmek istiyoruz.

Proje koordinatörü ve Sarıyer İlçe Milli Eğitim Şube Müdürünün konuşmasından sonra Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Gürel bir sunum yaptı. Gürel;Yabancı Dil Öğreniminde Harcanan Zaman, Emek Ve Finansal Kaynaklara Rağmen İstenilen Sonuca Ulaşılamadığını Anlatarak, "İngilizcenin İyi Öğrenilip Etkin Kullanımı, Bireylerin Bilişsel Gelişimlerine Katkı Yapacağı Gibi Türkiye´nin Ekonomik, Bilimsel Ve Teknolojik Atılımlar Yapabilmesi İçin Önemli Bir Etken. Ülkemizde Özellikle Devlet Okullarında İngilizce Öğrenme Ve Öğretme Konusunda Mevcut Şartların İyileştirilmesi, Bu Okullardaki Öğrencilerimize Daha Fazla İmkânlar Sağlanması Gerektiğine İnanıyoruz. Bu İnançla Bu Projeye Başladık" Diye Konuştu.

Projeye Katkı Vermekte Hiç Tereddüt Etmediklerini Söyleyen Gürel, "Bu Projenin Ülkemizde İngilizce Eğitiminde Katedilmesi Gereken Yolda Küçük Ama İyi Niyetli Bir Adım Olduğunu Düşünüyoruz Ve Küçük Başlangıcın Gerçekten İstenirse Halka Halka Büyük Değişikliklere Ve İyileştirmeleri Mümkün Kılacağını Biliyoruz" Dedi.

Konuşmaların Ardından Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Projeye Katkı Veren Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Akademisyenlerine Plaket Takdim Etti.

Projeye Katılan Okul Temsilcileri Ve Stajyer Öğretmenlere Teşekkür Belgelerinin Verilmesinin Ardından Etkinlik Sona Erdi.

Toplantıya, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Erktin, MEF Üniversitesi Dekanı Mustafa Özcan, Siyasi Parti başkanları, Daire Amirleri, OAB üyeleri,  Projeye Katılan Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Akademisyenleri Ve Öğrencileri İle Projeye Dahil Olan Devlet Ve Özel Okulların Temsilcileri, Öğrenci Ve Velileri olmak üzere 600 kişi  Katıldı.

Sarıyer Milli Eğitim Müdürlüğü Ve Boğaziçi Üniversitesi´nin Ortaklaşa Hayata Geçirdiği Projeyle Sarıyer´deki Projeye Dahil Olan Devlet Okulundaki Öğrenciler, Bazı Teneffüslerini İngilizce Öğrenecekleri ‘Dadm Cafe’ De Geçiriyor.Öğrenciler, Boğaziçi Üniversitesi´nden Gelen İngilizce Öğretmen Adayları Rehberliğinde, İngilizce Konuşarak Ve Çeşitli Etkinliklere Katılarak Dil Öğreniyor.

 

02-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-2018

Çayır Caddesi No5 Baltalimanı Mahallesi / Sarıyer / İstanbul - 0212 229 41 77 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.