İSTANBUL SARIYER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Ders Arası Dil Molası” Projesi

“Ders Arası Dil Molası” Projesi

Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Boğaziçi Üniversitesinin ortak yürüttüğü “Ders Arası Dil Molası” projesi ; ilkokul öğrencilerine günlük hayatın içerisinde aktif olarak ingilizce kullanma , İngilizcenin konuşulabilir bir dil olduğunu görmelerini sağlama ve yabancı dil bilgilerini geliştirme fırsatı sunma üzerine kurulmuştur.

 

2017 Eylül ayında okulların açılması ile başlayan Ders Arası Dil Molası, Sarıyer ilçesinden 6 devlet okulu ile 6 özel okulun eşleştirilerek , ortaklaşa çalışmaları ile 400 öğrencinin faydalandığı bir projedir.

 

Öncelikle devlet okullarında , bu proje için özel olarak dizayn edilmiş; tematik köşeler, oyun - bulmaca masaları ve okuma alanları ile donatılmış “Spoken Cafe”ler kurulmuştur. Öğrencilerin ; hafta içi seçilen günlerde teneffüslerini “Spoken Cafe”lerde geçirmesi, Boğaziçi Üniversitesi’nden gelen İngilizce öğretmen adaylarının rehberliğinde, aktif bir şekilde İngilizce konuşarak ve çeşitli etkinliklere katılarak dil gelişimlerini tamamlamaları hedeflenmiştir. Ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ,Üniversiteler ve İlkokullar arasında oluşacak iş birliği sonucu ; öğretmen adayı üniversite öğrencilerinin tecrübe kazanmaları da projenin hedefleri arasındadır.

 

Ders arası Dil Molası Projesi belirlenen okullarda aktif olarak devam etmektedir. Proje koordinatörü Sarıyer İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Melek Yaşar : “Ders Arası dil molası bir ihtiyaçtan doğmuştur. Uzun yıllar eğitimciler olarak gözlemlediğimiz, dile çok mesafeli olma durumunu ,hem öğrencilerimizin hem bizlerin dili öğrenmedeki sıkıntılarını ve buna bağlı olarak yaşanan zorlukları aşmak istedik… Dil canlı bir alan ve dilin öğrenilmesinde çocukların merak duygusunu harekete geçirmek çok önemli. Bunun için canlı kafe ortamları oluşturduk. Boğaziçi Üniversitesi ile iş birliği yaparak, özel okullarımızla da koordineli çalışarak, kolay ve eğlenceli bir eğitim programı hazırladık. Şimdi öğrencilerimiz ; hayatın olağan akışı içerisinde dili tecrübe ediyorlar. ..Sarıyer’in öğrencileri Ders Arası Dil Molası ile yabancı dile yakınlaşıyor. ” şeklindeki yorumları projede hedeflenen yönü ortaya koymaktadır.

 

Bu eğitim öğretim yılında başlamış olup , başarılı bir şekilde devam eden Ders Arası Dil Molası projesi 2018-2019 eğitim öğretim yılında Sarıyerde bulunan tüm ilkokulları kapsayacak şekilde yaygınlaştırılacak ve imkanlar dahilinde İngilizcenin yanı sıra İspanyolca, Almanca, İtalyanca , Arapça gibi diğer yabancı diller için de fırsatlar yaratılarak devam edecektir. Düşünce dilden, dil düşünceden doğar…

 

Başta Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Bölüm Başkanı Prof Dr. Ayşe Gürel olmak üzere katkı sunan tüm akademisyenlere, Devlet ve Özel Okullarının Yönetici ve Eğitim Kadrolarına, Proje Ekibine, Projeye her kademede desteklerini sunan Sarıyer Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin’e, Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Tahmaz’a teşekkürlerimizi sunarız

 

 

27-04-2018

Çayır Caddesi No5 Baltalimanı Mahallesi / Sarıyer / İstanbul - 0212 229 41 77 78

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.